Konservatuvara Hazırlık

            Tiyatroyu çok seviyorsun. Tiyatro oyunu ya da sinema filmi izlerken sevdiğin bir oyuncuyu görünce birdenbire kalp atışlarının hızlandığını, karnının içeriden gıdıklanır gibi olduğunu hissediyorsun. Tiyatro binalarına girdiğinde başka hiçbir yerde hissetmediğin seçkin, özel ve ayrıcalıklı duyguyu hayatın boyunca devam ettirmek istiyorsun. Çevrende tiyatroyu “hobi” olarak yapmanı tavsiye eden sevdiklerin olsa da onlara kulak asmak yerine içindeki sese kulak verip profesyonel bir oyuncu olmak istiyor, tiyatro sanatçısı olmanın da en az doktorluk kadar ciddi bir meslek olduğunu düşünüyorsun. İçinde bir yerlerdeki o ses, sanatam da bu meslek için yaratıldığını fısıldıyor. Önüne pek çok zorluk çıkacak olsa da bu zorlukların üstesinden gelebilme azmini sana sağlayacak özel bir yeteneğinin olduğunun da farkındasın. Fakat durmadan zihnini meşgul eden kocaman bir soruyla başın dertte; Nasıl! 

“Yetenek sınavlar çok zormuş.”

“Benim gibi yüzlerce aday var.”

“Acaba yetenek sınavlarını kazanabilecek kadar yetenekli miyim?”

“Torpil olmadan nasıl konservatuvara girebilirim ki?”

“Tirat diye bir şey istiyorlarmış. Nasıl ezberleyeceğim o kadar şeyi?”

Seni çok iyi anlıyoruz. Şimdi korkularını ve kaygılarını bir kenara bırakıp CDS – Cenk Şen Dosi Sanat ailesine kulak vermelisin. Burada korkuya, telaşa ve kaygıya yer yok. Tek yapman gereken geç kalmamak. Hayallerine kavuşman için uzun ve yorucu bir anlama, deneme, çalışma sürecinden geçmek zorundasın. Unutma! Senden aylar önce çalışmaya başlamış, çalışkan, azimli, denemekten ve yanılmaktan korkmayan, en az senin kadar konservatuvara girmek isteyen yüzlerce rakibin var. Geç kalma. Gerçekten bu mesleğe âşık olduğunu düşünüyorsan bir an önce konservatuvara hazırlık sınıflarından birine katılarak kendini yeniden yarattığın süreci başlatmalısın.

Konservatuvara girmek aslında sandığın gibi imkânsız değil. Fakat tabii ki öyle çantada keklik de sayılmaz. Konservatuvara hazırlık eğitimi tirat ezberlemek ve hangi sözü nasıl söylemen gerektiğini öğreneceğin yüzeysel bir eğitimden ibaret değildir. Bu eğitimin temel felsefesi “meslektaş yetiştirmek” olduğu için yürüyüşünden oturuşuna, düşüncelerinden yaşam tarzına kadar her şeyini yeniden tasarlayacağın bir sürece gireceğiz seninle. Senin de “çok iyi” bildiğin gibi oyunculuk dizide oynamak, ünlü olmak, taklit yapmaktan çok farklı bir anlama ve öneme sahiptir.

CDS – Cenk Şen Dosi Sanat sana kesinlikle konservatuvar sınavını kazanacağını vadetmez. Fakat burada aldığın eğitimin meyvelerini profesyonel oyunculuk hayatında kesinlikle toplayacağın konusunda söz verebilir. Unutma ki yetenek sınavını kazanıp kazanmamanı yalnızca NE KADAR ÇALIŞKAN VE İNATÇI olduğun belirleyecektir.

EĞİTİM SÜRECİ

  • Hareket
  • Ses, nefes, konuşma ve diksiyon
  • Sahne Doğaçlamaları
  • Şan
  • Tirad Çalışmaları